Az RMDSZ elnökjelöltje szerint a jövőre kell összpontosítani
Kampányértékelő beszélgetés az RMDSZ államelnökjelöltjével
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a magyar államfőjelölt-állítás fontosságáról, a rollerezésről, Dinescu ajánlatáról
Ez az RMDSZ már nem a régi, a romániai magyarság nem ellensége a többségnek, de fontos elvárásai vannak, az egységes erdélyi magyar képviselet létrejötte nem a szövetségen múlik, a román bírók pedig elkezdtek többnyire tisztességesen ítélkezni – mindezekről, továbbá az államfőválasztás első fordulójának fontosságáról és tétjéről Kelemen Hunor elnökjelölt, szövetségi elnök fejtette ki nézeteit a lapunknak adott interjúban.
Miért lenne jobb államfő Klaus Johannisnál vagy Dan Barnánál? Miért nem veszíti el a szavazatát, aki a vasárnapi elnökválasztási fordulóban Kelemen Hunorra pecsétel? Interjú az RMDSZ államfőjelöltjével.
Kelemen Hunor elnökjelöltségét, s egyáltalán egy magyar elnökjelölt létjogosultságát sokan – már csak az RMDSZ és a FIDESZ-KDNP közt kialakult partnerségi viszony miatt is – több-kevesebb ingerültséggel fogadják.
„Egy civilizált, modern és kiművelt Romániában az etnikai kérdésen túl kell lépni, és úgy vélem, hogy ez a kérdés már nem kellene időszerű legyen‟. (Dan Barna, Marosvásárhely, 2019 szeptembere)
Huszonhárman vannak eddig, akik Cotroceni-ben töltenék a következő öt, sőt tíz esztendőt. Valaki „fantasztikus ligának‟ nevezte őket. Közös bennük, hogy egyikük sem mutatott be politikai programot, annyit tudni róluk csupán, hogy államelnökök lennének.
Saját jelölttel vág neki a novemberi államfőválasztásnak az RMDSZ. Nem ez az első ilyen alkalom az 1989-es változások óta eltelt három évtized alatt, és remélhetőleg nem is az utolsó. Az érdekvédelmi szervezet „belső‟ parlamentjének tekintett Szövetségi Képviselők Tanácsa (SZKT) pénteki marosvásárhelyi ülésén megerősítette az elnökjelöltség állításának szükségességét, továbbá azt is, hogy Kelemen Hunor szövetségi elnök legyen az, aki eleget tesz ennek a feladatnak. A meghozott döntés valójában nem jelentett különösebb meglepetést, hiszen jó ideje ismert volt az RMDSZ-nek a saját elnökjelölt-állításra vonatkozó szándéka, akárcsak az, hogy nagy valószínűség szerint Kelemen Hunort indítják a megmérettetésen.
Respekt. Ezzel a jelszóval indul a novemberi államfőválasztáson Kelemen Hunor, akit a Szövetségi Képviselők Tanácsa az RMDSZ államfőjelöltjének nevezett meg.
Majd akkor lesz magyar elnöke Romániának, amikor az Amerikai Egyesült Államokban színes bőrű jelölt nyeri az elnökválasztást, fogalmazták meg többen 1996-ban, amikor az RMDSZ először állított államfő- jelöltet Romániában. Hogy mennyire naivak voltak, azt jól látjuk, hiszen Amerikában mindkét lehetséges mandátumát kitöltötte az első afroamerikai elnök, nálunk pedig még mindig a vicc kategóriájába számít a magyar jelölt győzelmi esélyéről beszélni.
Negyedszázaddal a kommunizmus bukása után nem fölösleges arról gondolkodni, hogy honnan indultunk és meddig jutottunk el azon az úton, amelyen együtt haladunk, de együtt is építjük azt. Nem járt úton lépkedünk, nem kitaposott ösvényen menetelünk a cél felé, hanem mi magunk is 25 éve építjük az utat együtt az erdélyi magyarokkal.
,,Államelnök-választási kampányunkat arra alapoztuk, hogy 25 éves a Szövetség, hogy mi vagyunk az egyedüli olyan romániai politikai szervezet, amely soha nem változtatta meg nevét, vízióját, mindvégig következetesen politizált” – értékelte ki az RMDSZ államelnök-választási kampányát a szombati SZKT-n Kovács Péter főtitkár, aki elmondta, a Szövetség pozitív és bátor kampányt folytatott, olyan témákat vetett fel, amelyeknek a napi politizálás fölé kell emelkedniük: az új alkotmány, az autonómia volt a két legfontosabb téma, a román–magyar párbeszéd fontosságára, a kölcsönös tévhitek lebontására helyezték a hangsúlyt.
Csíkszentmártonban, délben 12:15-kor adta le voksát Korodi Attila környezetvédelmi miniszter.
Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke vasárnap, november 16-án a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceumban adta le szavazatát.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség ismeretlen tettes ellen feljelentést fogalmazott meg és jutatott el a rendőrségre ma, 2014. november 13-án, a napokban, Székelyföldön megjelent szórólapok kapcsán, amelyben visszaéltek a Szövetség két politikusa, Kelemen Hunor szövetségi elnök és Markó Béla korábbi elnök nevével és arcképével.
„Az RMDSZ elutasítja a negatív kampányt és elhatárolódik minden olyan, a napokban megjelent szóróanyagtól, amely az egyik vagy a másik államelnök-jelölt támogatására biztatja a magyar közösséget, a Szövetség politikusainak képét jogtalanul felhasználva” – jelentette ki Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára annak kapcsán, hogy ma reggeli források szerint Székelyföldön Kelemen Hunor szövetségi elnök és Markó Béla egykori elnök arcképével ellátott szórólapok jelentek meg, az érintettek és a Szövetség tudta és beleegyezése nélkül.