Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat: Románia miniszterelnöke semmilyen körülmények között nem fenyegethet akasztással
2018.01.14. | Kisebbségvédelem

A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat megfélemlítőnek és méltatlannak tartja a miniszterelnök azon nyilatkozatát, melyet a székely zászlót kitűző erdélyi magyarokkal kapcsolatosan tett, éspedig: „Nagyon világosan megüzentem, hogy ha lobogni fog az a zászló, akkor azok is lobogni fognak a zászló mellett, akik kitették azt.”

Sógor Csaba az EP-ben: Tudose kijelentése alkalmas a kisebbségek megfélemlítésére
2018.01.16. | Európai Parlament

Ha Romániában egy jelkép használatáért halálos fenyegetés jár a kormány vezetőjének szájából, akkor láthatjuk, hogy mennyire lehet komolyan venni azokat az állításokat, amelyek szerint az ország példaértékűen megoldotta a kisebbségek helyzetét – így számolt be Sógor Csaba Mihai Tudose szociáldemokrata kormányfő múlt heti kijelentéséről az Európai Parlament plenáris ülésén hétfő este.

Kelemen Hunor szövetségi elnök úr beszéde a tordai országgyűlésen kimondott vallásügyi törvény 450. évfordulójának ünnepségén
2018.01.13. | Megemlékezés

Egy közösség jelenéről és jövőjéről sokkal többet mond el az, hogy a múlt milyen eseményeit, történéseit őrzi meg emlékezetében, mint magáról a múltról, amely bevégeztetett, megváltoztathatatlan.

Erdély valamennyi RMDSZ-es magyar önkormányzati képviselője tiltakozik a miniszterelnök kijelentése ellen
2018.01.12. | Aktuálpolitika

A szolidaritás jegyében, az RMDSZ Belső Erdélyi és Partiumi Önkormányzati Tanácsai nevében a leghatározottabb fellépést követeljük a közbeszédbe egyre inkább begyűrűző gyűlöletbeszéd visszaszorítása érdekében.

Kelemen Hunor: az Európai Unióban nem maradhat funkcióban az a miniszterelnök, aki Tudosehoz hasonló kijelentéseket tesz
2018.01.12. | Aktuálpolitika

Románia miniszterelnökének kijelentései elfogadhatatlanok. Az Európai Unióban nem maradhat tisztségében az a miniszterelnök, aki hasonlókat mond – nyilatkozta pénteken a Radio France Internationale-nak Kelemen Hunor szövetségi elnök. Nem maradhat következmények nélkül az eset, a miniszterelnök bocsánatkéréssel tartozik, elvárom tőle, vonja vissza a „ha az a zászló lobogni fog a szélben, ott fognak lengeni mellette a helyi felelősök is”- kijelentését.

Állásfoglalás - Megígérjük, hogy még több székely zászló fog lobogni Székelyföldön!
2018.01.11. | Aktuálpolitika

Elítéli a román miniszterelnök akasztással való fenyegetését, és bocsánatkérésre szólít fel a Székelyföldi Önkormányzati Tanács, több ezer székelyföldi választott tisztségviselő - megyeitanács-elnökök, polgármesterek, megyei és helyi tanácsosok - nevében.

Állásfoglalás Mihai Tudose miniszterelnök kijelentései kapcsán
2018.01.11. | Aktuálpolitika

Egy ország miniszterelnöke az ország valamennyi állampolgára iránt felelősséggel tartozik, és nem engedheti meg magának, hogy beálljon a közösség elleni uszítók kórusába. Mihai Tudose január 10-i kirohanása a székely zászló ellen méltatlan egy miniszterelnökhöz, szokatlanul durva hangnemű, ami ellen az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa elnökeként a leghatározottabban tiltakozom. Mihai Tudosénak kormányfőként fel kellene lépnie az ilyen megnyilatkozások ellen, nem pedig tovább keltenie a hangulatot.

Az erdélyi magyar politikai érdekvédelmi szervezetek közös állásfoglalása az autonómia-elképzelések összehangolásáról, 25 évvel a Kolozsvári Nyilatkozat után
2018.01.08. | autonómia

Száz évvel a Gyulafehérvári Nyilatkozat után, a román kormányok évszázados asszimilációs politikája ellenére az erdélyi magyarság az önazonosságához és a kulturális örökségéhez ragaszkodó, életerős és értékteremtő nemzeti közösség maradt. Bár a megmaradásért vívott küzdelem a közösségi energiáink jelentős részét felemésztette, és mind számban, mind arányokban megfogyatkoztunk, az erdélyi magyar társadalomban van még tartalék a szellemi és gazdasági gyarapodásra, amennyiben sikerül megteremteni alapvető közösségi jogaink politikai, jogi és közigazgatási kereteit, a közösségi autonómiák közjogi rendszerét.