Elkezdődött az értékmentés – Lozsádi falunapot tartottak
2017.09.24. | Hunyad

Több évtizedes kihagyás után szombaton falunapot tartottak a Hunyad megyei Lozsádon, az egész napos ünnepséget a nyolcadik Hunyad Megyei Magyar Napok részeként szervezték meg.  „Sok idő telt el, amióta nem ünnepelt Lozsád, hosszú időn keresztül az itt élő magyar és román közösségnek nem volt lehetősége művelődési, hagyományőrző eseményeken részt venni. Az elkövetkezőkben szeretnék egyre erőteljesebben jelen lenni Lozsádon, kivenni részünket, segíteni a település felzárkóztatásában. Ez a célkitűzés a magyar és a román közösség javát szolgálja és reméljük, hogy sikerült projektjeink egy részét végigvinni 2020-ra, amikor Lozsád fennállásának 700. évfordulóját ünnepli. Az értékmentés elkezdődött”– hangsúlyozta Winkler Gyula EP-képviselő, az RMDSZ Hunyad megyei elnöke, aki részt vett a lozsádi rendezvényen.

Első alkalommal szerveztek kórháznapokat Csíkszeredában
2017.09.24. | Csík terület

Legyen hosszútávú jövőképe a Hargita megyei kórházak vezetőinek és munkatársainak, merjenek nagyot álmodni. Ezen jelmondatokkal nyitották meg a csíkszeredai Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem aulájában hétvégén az első Csíkszeredai Kórháznapokat. A több napos rendezvény a szakmai előadások mellett, arra is kiváló alkalom volt, hogy a csíkszeredai kórházat érintő közös tervekről, ezekhez szükséges forrásokról, és arról beszéljenek, milyen orvosi ellátásra van szükség Hargita megyében.

Ukrán oktatási törvény: a magyar és román kisebbségekért áll ki a MIÉRT
2017.09.24. | MIÉRT

Elfogadta szombaton az Európai Néppárt Ifjúsági Szervezetének Tanácsülése az ukrán oktatási törvény ellen tiltakozó határozattervezetet, amelyet a Magyar Ifjúsági Értekezlet, a Fidelitas és az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) közösen nyújtott be. Szolidaritásunkat fejeztük ki a kárpátaljai magyar és az ukrajnai román közösségekkel.

Állásfoglalás – magyarul beszélő ötödikes kislányra támadt két fiú Besztercén
2017.09.23. | Beszterce

Ötödikes kislányra támadt két vele egykorú fiú a besztercei Andrei Mureșanu Főgimnáziumban. A szünetben barátnőivel magyarul beszélő kislányt szeptember 21-én, csütörtökön bántalmazta a két román tagozatos hatodikos diák. Előbb csúnya szavakkal illették, majd esernyővel bántották a románul is jól tudó áldozatot. Egy későbbi szembesítés alkalmával a fiúk bevallották: zavarta őket a magyar beszéd.

Több száz diák mérkőzött meg a 3. Középiskolás Sportolimpián – legsikeresebbnek a Báthory István Elmélet Líceum bizonyult
2017.09.22. | sport

Újabb élményekkel és tapasztalatokkal térhetnek haza az erdélyi magyar középiskolás sportolók a 3. Spotolimpiáról. Az RMDSZ és a Communitas Alapítvány szervezésével szeptember 19 – 22. között félezer diák mérte össze erejét Kolozsváron a futball, kézilabda, kosárlabda, röplabda, úszás, atlétika, asztalitenisz és a strandröplabda versenyszámain. Az idei rendezvény életműdíjas fővédnöke Novák Károly Eduárd romániai magyar paralimpiai, világ- és Európa-bajnok kerékpározó személyes tapasztalatai megosztásával motiválta a tornán szereplő diákokat.

A szlovákiai kisebbségek aktívan bekapcsolódnak a Minority SafePack aláírásgyűjtésébe
2017.09.22. | FUEN

Örvendek, hogy fel tudjuk mutatni, hogy nem csupán a magyar közösség tartja fontosnak az Európai védelmet jogainknak – Minority SafePack kezdeményezést, hanem társulnak mellénk a többi szlovákiai kisebbség képviselői is – nyilatkozta Vincze Loránt Pozsonyban.

Kelemen Hunor: azt kívánom, az új ügyintéző irodában megértésre és nyitottságra leljenek a magyar emberek! – új magyar ügyintéző iroda nyílt Kolozsváron (AUDIÓ)
2017.09.22. | Aktuálpolitika

Nagy kihívásokkal teli időszak elé néznek a magyar emberek. A következő években legalább három nagyon erős tényezőtől függ majd az, hogyan is tudjuk érdekeinket érvényesíteni itt, Romániában – utalt a jövő évi centenárium és a magyarországi választások kimenetelére, valamint az európai uniós reformokra Kelemen Hunor szövetségi elnök pénteken az első kolozsvári magyar ügyintéző iroda megnyitóján. A Főtér szomszédságában, a Szentegyháza utca 2. szám alatti irodában a magyar emberek kérdéseikkel és problémáikkal anyanyelvükön fordulhatnak az RMDSZ Kolozsvári Szervezete és az Eurotrans Alapítvány munkatársaihoz.

Vass Levente: szüntessük meg a mobil-lefedettségi gondokat Maros megyében
2017.09.22. | területi hírek

Vass Levente RMDSZ-es képviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján felhívást intézett a Maros megyei önkormányzati vezetőkhöz, közösségszervezőkhöz azzal a kéréssel, jelezzék, amennyiben településükön egyáltalán nincs térerő.