RMDSZ: javaslatunkra megoldódhat a mezőgazdasági zsebszerződések elismerése
2018.06.13. | gazdaság

Az RMDSZ kezdeményezésére olyan törvénymódosítást fogadott el ma a szenátus plénuma, amely megoldja a mezőgazdasági zsebszerződések elismerését, az így gazdát cserélt külterületek tulajdonjogának rendezését. Választási programunk egyik fontos célkitűzése volt a mezőgazdasági területek tulajdonviszonyának tisztázása. Ezt a vállalásunkat valósítja meg módosító javaslatunk, amely a gazdák számára fölösleges utánajárás és anyagi megterhelés nélkül oldja meg ezt a problémát. Az új rendelkezés több ezer gazdát érinthet, hiszen számos településen az adásvételek több mint fele, akár 60-70 százaléka is közjegyzői hitelesítés nélkül, zsebszerződésekkel történt, mivel telekkönyvek hiányában nem volt lehetséges a szerződés hivatalosítása” – magyarázta Császár Károly szenátor szerdán, azt követően, hogy a szenátus plénuma megszavazta a kataszteri törvény módosítását célzó RMDSZ-kezdeményezést.

RMDSZ: földgázellátáshoz szükséges infrastruktúrát építhetnek ezentúl az önkormányzatok
2018.06.13. | gazdaság

Ezentúl azok a székelyföldi önkormányzatok is fejleszthetik földgázrendszerüket, ahol eddig nem rendelkeztek a szükséges infrastruktúrával a földgázellátás biztosítása érdekében. Az RMDSZ prioritásként fogalmazta meg már a tavaszi parlamenti ülésszak elején azt, hogy megteremti a szükséges jogi hátteret önkormányzatai számára annak érdekében, hogy élhetőbb körülményeket biztosíthassanak az állampolgároknak. Ezidáig az önkormányzatok ezen a területen csak a saját ingatlanjaikban fejleszthettek, azonban most már a lakosság érdekében is megtehetik” – mutatott rá Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője azt követően, hogy az alsóház döntéshozó fórumként szavazta meg azt a törvényt, amely kibővíti az önkormányzat hatáskörét a földgázellátás tekintetében.

RMDSZ: az ártatlanság vélelmét erősítik a büntetőeljárási törvénykönyv módosításai
2018.06.13. | Alkotmány

Feltétlenül szükséges a büntetőeljárási törvénykönyv módosítása, hiszen több tíz cikkelye sérti az alaptörvényt. Az alkotmánybírósági döntések kötelező érvényűek, a törvényhozásnak kötelessége korrigálni a problémás törvényrészeket. Másrészt, a büntetőeljárási törvénykönyv módosítását az a kötelezettségszegési eljárás is indokolja, amelyet az Európai Bizottság indított Románia ellen, amiért az idei áprilisi határidőig nem ültette saját jogrendjébe az ártatlanság vélelméről szóló uniós irányelvet. Az ország őszig kapott haladékot a büntetőeljárási törvénykönyv vonatkozó cikkelyeinek módosítására, ellenkező esetben napi százezer eurós büntetést kell majd fizetnie. A ma elfogadott törvénymódosítás az említett két kötelezettségnek tesz eleget, ezért az RMDSZ támogatta ezt a szenátus plénumában” – nyilatkozta Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője szerdán, a büntetőeljárási törvénykönyv módosításának szenátusi plénumi szavazását követően.

Kulturális eseményekre és termékekre is kaphatnak ezután értékjegyet a munkavállalók – döntőházként fogadta el az RMDSZ tervezetét a képviselőház
2018.06.13. | Kultúra

„A már ismert étkezési értékjegyekhez hasonlóan kulturális eseményekre és termékekre is adhatnak utalványokat a munkáltatók az RMDSZ által kezdeményezett törvénytervezet értelmében, amelyet döntőházként fogadott ma el a képviselőház plénuma. A jogszabály továbbá az értékjegyeket egyetlen törvény alatt szabályozza, így az étkezési, az ajándék, az üdülésre vagy a bölcsődék kifizetésére használható utalványokat egy törvénybe összegyűjtve szabályozza a ma elfogadott javaslatunk” – mutatott rá Szabó Ödön RMDSZ-es képviselő, a tervezet kidolgozója a plénumi szavazást követően.

Kelemen Hunor: az RMDSZ módosításainak köszönhetően modernebb, hatékonyabb, kisebbségbarát közigazgatási kódexe lesz Romániának (AUDIO)
2018.06.13. | Képviselőház

Azt gondolom, hogy amennyiben a képviselőház nem módosít rossz értelemben a közigazgatási kódex tervezetének szenátus által elfogadott változatán, esetleg még javít rajta imitt-amott, egy olyan keretet biztosíthatunk a teljes adminisztrációnak, amely modernebb, hatékonyabb és jobb működést jelent, és a kisebbségek, a magyar közösség szempontjából is előnyös – hangsúlyozta az Erdélyi Magyar Televízió kedd esti híradójában Kelemen Hunor.

Az Unión belüli oktatás korszerűsítését kérik az EP-képviselők –A romániai oktatási rendszer szükséges reformját hangsúlyozta Sógor Csaba a vitában
2018.06.12. | Európai Parlament

Az oktatás unióbeli korszerűsítéséről fogadtak el állásfoglalást szerdán az európai parlamenti képviselők. Sógor Csaba a romániai oktatási rendszer szükséges reformját hangsúlyozta a vitában és arra emlékeztetett, hogy az EU a csatlakozás előtt számonkérte a tagállamokon az anyanyelvű oktatáshoz való szabad hozzáférést, amelyet a csatlakozás után is meg kellene tennie.

Legyél a DiscoverEU erdélyi magyar nagykövete –Winkler Gyula EP-képviselő és a MIÉRT közös versenye a DiscoverEU sikeres erdélyi pályázóinak
2018.06.12. | Európai Parlament

Idéntől az EU ingyen vonatjegyet ajándékoz a 18 éves fiataloknak, az élmény teljesebbé tételéhez az erdélyi magyar fiatalok elnyerhetik szállás- kaja- és egyéb költségeiket Winkler Gyula EP-képviselő és a MIÉRT közös pályázatán. Jelentkezni a pályázaton július 7-e 12 óra és július 17-e 12 óra között lehet.

Az ET kisebbségvédelmi gyakorlatát az EU-nak is át kell vennie –A bálványosi ET-fórumról tájékoztatta Winkler Gyula az EP-képviselőket
2018.06.12. | Európa Tanács

A hatékonyabb kisebbségvédelem érdekében szorosabbra kell fűzni az Európa Tanács és az Európai Unió közötti kapcsolatot, mondta Winkler Gyula hétfő este az Európai Parlament plénuma előtt, ahol a ET Önkormányzati Kongresszusának bálványosi konferenciájáról tájékoztatta az EP-képviselőket.